Jak wybrać dobrego adwokata?

Adwokat to specyficzny zawód, który wymaga od osoby go wykonującej wielu lat nauki oraz robienia specjalizacji. Nie oznacza to jednak tego, że każdy prawnik, którego wybierzemy będzie odpowiedni do sprawy, której chcemy mu zlecić. W poszukiwaniu adwokata idealnego warto zwrócić uwagę na wiele czynników, dzięki czemu zwiększymy swoją szanse na wygranie sprawy.

Specjalizacja

Najważniejszą kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę wybierając kandydata, będzie ukończona specjalizacja. W Polskim prawodawstwie znajdziemy ich wiele, do najpopularniejszych należą:

  • prawo rodzinne;
  • finansowe;
  • karne.

Jeżeli planujemy przeprowadzenie sprawy rozwodowej powinniśmy wybrać osobę, która ukończyła pierwszą specjalizację. Oczywiście zdarzają się też prawnicy posiadający ich kilka, jednak w tym przypadku ważne będzie również:

Doświadczenie

Jeżeli sprawa, która nas czeka jest jedynie czysta formalnością, z której na pewno nie wynikną żadne komplikacje, wówczas możemy spokojnie wybrać debiutującego adwokata, świeżo po specjalizacji. Jego usługi będą znacznie tańsze od tych oferowanych przez starych wyjadaczy z branży, oszczędzimy nawet kilkaset złotych. Jednak przypadki bardziej skomplikowane, np. oskarżenie o morderstwo czy trudna sprawa rozwodowa, wymagają już najlepszego specjalisty, w końcu nie chcemy oszczędzać na swoim przyszłym losie. Ważne jest, aby adwokat pracował w zawodzie przynajmniej kilka lat i miał na koncie wiele wygranych sprawa. Dokonując takiego wyboru możemy nadwyrężyć nieco nasze finanse, jednak w znaczącym stopniu zwiększymy też swoją szanse na wygranie sprawy.

Wolny strzelec czy kancelaria?

Nie każdy prawnik pracujący w zawodzie działa w kancelarii, wielu z nich prowadzi indywidualne praktyki, w wąskim zakresie swojej specjalizacji. Taki adwokat przyda nam się w momencie, kiedy będzie nam zależało na indywidualnym podejściu do sprawy, jako że pracuje on sam, to będziemy mieli pewność, że wie wszystko o naszym problemie. Z kolei w kancelariach praca nad daną sprawą zlecana jest grupie prawników, nie zawsze ta sama osoba będzie nas reprezentować na każdej rozprawie.

Opinie

Jak w każdej branży, również w przypadku adwokatów ważne są pozytywne (lub negatywne) opinie poprzednich klientów. Jeżeli żaden z naszych znajomych nie może nam nikogo polecić to z pomocą przyjdzie internet. W tym celu najlepiej wybrać portale branżowe, które uniemożliwiają kasowanie nieprzychylnych komentarzy adwokatom, którzy nie są z nich zadowoleni.

Link do zapamiętania: https://engelgardt.pl