Czy trudno jest znaleźć dobrego dentystę we Wrocławiu?

Trudno jest znaleźć osobę, która ani razu nie miała problemu z zębami. Na hasło „borowanie” wielu ludziom przechodzą ciarki po plecach – coś podobnego jak w przypadku pobierania krwi i strzykawek. Dlatego każdy pacjent chciałby, by zabieg dentystyczny przebiegł jak najszybciej i bezboleśnie. Bardzo często jest to niemożliwe, chyba że dostaniemy środek znieczulający.

Dlatego tak ważne jest, by trafić na dentystę, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Pacjenci jednogłośnie sugerują, że lekarz powinien być empatyczny i wyrozumiały. Stres ma swój udział w pomyślności i czasie trwania zabiegu. Pacjent, który boi się przebiegu zabiegu, bardzo często wierci się na krześle, nie może złapać oddechu i ma łzy na myśl o czekającym go bólu – to normalne. Gdy widzi, że lekarz jest rozdrażniony jego zachowaniem, stresuje się jeszcze bardziej.

Nie ma takich samych stomatologów – jeden jest lepszy, drugi gorszy. Zdarzają się jednak pojedynczy lekarze, do których dobija się więcej pacjentów niż do innych. To o czymś świadczy. Od czego? Na pewno osobowości danego lekarza. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jego komunikacja z pacjentem jest na bardzo dobrym poziomie, diagnozy trafne, a zabiegi szybkie i nie tak bolesne. Zapewne dominują też takie cechy jak – poza wymienionymi wcześniej empatią i wyrozumiałością – jak cierpliwość, opanowanie, sumienność, wyrozumiałość, wytrwałość, łagodność. Spokój i cierpliwość są bardzo ważne w sytuacjach krytycznych, gdy zabieg wymyka się spod kontroli lub pacjent jest nie kooperatywny (tak bywa w przypadku małych dzieci). Dobry stomatolog nie może ukrywać diagnozy przed pacjentem. W tym wypadku najważniejsza jest właśnie uczciwość i dobroć w stosunku do pacjenta. Reakcje przecież bywają różne – niektórzy obwiniają dentystę, są agresywni lub wpadają w rozpacz.

W każdym mieście są różni lekarze. W większych miastach, często wojewódzkich dentystów nie jest trudno znaleźć kogoś o mianie dobry dentysta. Wrocław jest jednym z nich. Jeśli nie spodoba nam się jeden, kierujemy się do drugiego, trzeciego. Zdarza się też, że stomatolodzy w prywatnych gabinetach traktują pacjenta znacznie lepiej niż ci refundowani przez NFZ. Z kolei w małych miastach jest zupełnie inaczej. Może być tam jeden czy dwa dentyści. Mieszkańcy nie mają wiele do wyboru – chyba że chcą jeździć do stomatologa w większym mieście. Taka mała ilość lekarzy czasami ma swoje plusy – jest jeden sprawdzony. Jeśli jednak stomatolodzy okażą się niedobrzy, niekompetentni, wtedy sprawa się komplikuje.

Na szczęście niejeden lekarz – czy to publiczny czy to prywatny może się określać jako dobry dentysta. Wrocław jest miastem wojewódzkim, zatem znalezienie dobrego lekarza nie powinno być wielkim problemem. Możemy się sugerować opiniami znajomych, pocztą pantoflową, szukać opinii o danym dentyście w internecie lub próbować znaleźć idealnego dentystę metodą prób i błędów.