Obróbka skrawaniem – frezowanie CNC

Frezowanie cnc, czyli popularnie i fachowo, obróbka skrawaniem rozmaitych materiałów staje się coraz bardziej popularną i ceniona metodą. Jest to proces szybki, bardzo wygodny i przede wszystkim niezwykle precyzyjny, co wiąże się z dużym uznaniem na światowym rynku. Aby lepiej ugryźć temat warto zacząć od wyjaśnienia samej nazwy. CNC to skrót, który w pełnym znaczeniu oznacza Copmuterized Numerical Control, czyli Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W tym momencie zapewne pojawi się pytanie jak ma się komputer do frezowania. Jest to bardzo proste, bowiem aby frezować metodą cnc, najpierw musi powstać odpowiedni projekt, a wykorzystywane są do tego specjalistyczne programy komputerowe. Nad opracowaniem samego projektu czuwa odpowiednio do tego celu przygotowana kadra pracowników. Kolejny krok to przetworzenie powstałego projektu na plan sterowania maszynami. Urządzenia wykorzystywane do obróbki materiałów, czyli frezarki wyposażane są w mikrokomputery, które posiadają możliwość programowania w dowolny dla użytkowników sposób. Kiedy całość jest już odpowiednio zaprogramowana, czas na ostatni etap czyli właściwą obróbkę konkretnego tworzywa.

Jakie materiały można frezować?
Frezarki nie ograniczają się do obróbki jednego bądź dwóch rodzajów materiałów. Obrabiać metodą cnc można zarówno drewno, stal, miedź, aluminium, mosiądz, brąz, metale kolorowe, sklejki, tworzywa sztuczne ( między innymi teflon, pvc czy pom) i kruszce szlachetne takie jak na przykład złoto.

Zalety cnc.
Kwestią kluczową w procesie frezowania cnc jest przede wszystkim czas. Projekty są realizowane w bardzo, bardzo krótkim czasie, co przekłada się na fakt, iż w ciągu jednego dnia roboczego, takich projektów można wykonać na prawdę wiele. Co więcej ten rodzaj frezowania charakteryzuje się wysoką powtarzalnością, to znaczy, że jeden zaprojektowany szablon można powielić wiele razy. Frezować można w różnych płaszczyznach, może to być frez 2D, 3D jak również 5D (najbardziej zaawansowane frezowanie). Kolejna kwestia to niewielka ilość odpadów jaka pozostaje po frezowanych materiałach, jest to niebywały plus dla przedsiębiorców- im mniej odpadów tym lepiej.
Obecnie w każdym większym mieście możemy znaleźć zakłady które w swojej ofercie posiadają takie usługi.