Dostęp do internetu w Sosnowcu

W dzisiejszych czasach posiadanie dostępu do sieci jest już niemal tak oczywiste, jak posiadanie przyłącza elektrycznego czy kanalizacji. Jednak wciąż w wielu domach i mieszkaniach spotykamy się z problemem braku dużego wyboru dostawców, zazwyczaj zostaje tylko jeden. Z czego ten problem wynika i czy da mu się jakoś zaradzić? Otóż aby to wyjaśnić, musimy cofnąć się do momentu kiedy dostęp do sieci globalnej stawał się w naszym kraju popularny. Pierwszym operatorem była Telekomunikacja Polska, swoją drogą nieistniejąca już dziś firma. Dostęp był nieziemsko drogi i powolny, dlatego też korzystało z niego niewiele osób. Jednak w latach późniejszych pojawiły się lepsze alternatywy i dostęp do sieci przydzielany przez TP stał się najpopularniejszym sposobem na internet w kraju. W między czasie Telekomunikacja zmieniła swoją nazwę i właściciela, po tym jak zakupił ją popularny operator telefonii komórkowej. Wciąż oferuje on usługi telekomunikacyjne z dostępem do sieci przez kabel telefoniczny włącznie. Dzięki temu tego typu dostęp jest dziś możliwy nawet tam, gdzie ciężko jest o złapanie zasięgi jakiejkolwiek sieci komórkowej w standardzie 3G, o 4G nie wspominając.

Czy jednak Sosnowiec to miejsce, które może mieć takie problemy? Okazuje się, że wcale nie ma znaczenia to jak dana miejscowość jest rozwinięta. Wiele domów znajdujących się nieco na uboczu lub na przedmieściach, wciąż skazanych jest na „jedynego słusznego” operatora, lub na mobilny internet. Sosnowiec od bardzo wielu lat jest oplatany gęstą siecią dostawców, którzy dziś docierają nawet tam, gdzie do tej pory trudno było o wybór. Niemniej najczęściej są to jedynie oferty internetu poprzez sieć bezprzewodową, której parametry zależą silnie od aktualnych warunków atmosferycznych. Nie da się ukryć, że dla wielu nie jest to wymarzony sposób na internet.

Ostatecznie mogą oni wciąż skłaniać się ku ofercie operatora telefonicznego, ponieważ co by nie było, to dostęp do sieci będzie realizowany kablem, który jest niezależny od warunków atmosferycznych danego dnia. Jednak i tutaj jest pies pogrzebany, bo jeśli linie telekomunikacyjne są przestarzałe i mają kilkadziesiąt lat, to trudno uzyskać na nich dobre prędkości przesyłowe, a zrywanie transmisji jest wciąż problemem. Tak więc ani wilk syty, ani owca cała, w wielu domach wciąż nie ma żadnego pewnego sposobu na szybki i stabilny internet. Sosnowiec, jak i inne miasta na Śląsku zostały niedawno pokryte siecią 4G, a więc ultraszybkim dostępem do sieci opartym na technologii LTE. To otwiera realną szansę dla wielu osób, jednak ceny wciąż bywają zaporowe.